Pies w lesie – co może grozić Twojemu pupilowi | zoopers.pl
Pies w lesie – co może grozić Twojemu pupilowi między drzewami?

Pies w lesie – co może grozić Twojemu pupilowi między drzewami?

2021-04-06 | Kategoria: Pies

Las to dla wielu właścicieli psów ulubione miejsce spacerowania. Pozwala odreagować po ciężkim dniu pracy i nasycić się kontaktem z przyrodą. Ponieważ często wydaje się miejscem odludnym i pozbawionym większych zagrożeń, psiarze pozwalają swoim podopiecznym biegać luzem. Jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale też niebezpieczne. Jakie zagrożenia czyhają na Twojego pupila w lesie?

Pies w lesie – aktualne przepisy

Zgodnie z prawem, za las można uznać powierzchnię przekraczającą 0,1 ha pokryty charakterystyczną roślinnością leśną. Każdy większy obiekt posiada własny regulamin, który informuje o możliwości i warunkach wyprowadzania psów. Według aktualnych przepisów, jeśli zwierzę nie wykonuje czynności związanych z polowaniem, musi być bezwzględnie prowadzone na smyczy. Powinniśmy dostosować się do tej regulacji nie tylko ze względu na prawo, ale także na bezpieczeństwo naszego pupila. 

Atak dzikich zwierząt

Obowiązek prowadzenia psa na smyczy w lesie chroni przede wszystkim mieszkańców zasiedlających jego terytorium. Twój podopieczny będzie wabiony przez zapachy dzikiej zwierzyny i może zapuścić się w gęstwinę. Tracimy wtedy nad nim kontrolę, co może okazać się dla psiaka śmiertelnie niebezpieczne. Pamiętaj, że dzięki ścisłej ochronie gatunkowej w polskich lasach wzrasta liczebność i zasięg występowania wilków. Choć unikają one ludzi, wtargnięcie psa na ich teren może zakończyć się agresywnym atakiem. Ale to nie jedyne zagrożenie ze strony mieszkańców lasu. Twój pupil może zostać pogoniony przez lochę opiekującą się swoim potomstwem, może zostać zaatakowany przez lisa, borsuka, a w zasadzie każde inne zwierzę, które poczuje się zagrożone na swoim terenie.  

Kłusownicy

Jednym z częstych zagrożeń dla zwierząt leśnych (ale i dla psów, które biegają luzem) są wnyki. Okaleczenie psa, który wpadł w sidła, nie należy do rzadkości. Nawet szybka reakcja właściciela może być niewystarczająca, by uchronić zdrowie lub życie czworonoga. 

Choroby

Kiedy tracisz kontrolę nad psem, nie wiesz, jakie miejsca może eksplorować. Pozostawione w lasach śmieci narażają psa na skaleczenia. Kontakt z innymi zwierzętami może zakończyć się zawleczeniem świerzbowca. Psy obwąchujące wszystko dookoła mogą natknąć się na odchody lisów lub wilków, co często prowadzi do zakażenia tasiemcem. Oczywiście, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed insektami – skuteczna obroża przeciwkleszczowa dla psa to podstawa, jeśli spacerujemy w parkach czy lasach. 

Myśliwi

Obowiązek wyprowadzania psa na smyczy w lesie ma wiele racjonalnych przesłanek. Niestety czworonogi pozostawione bez opieki i nadzoru narażone są na zagrożenie ze strony myśliwych – w mediach społecznościowych można natknąć się na historie właścicieli psów, którzy opisują dramatyczne historie. Warto pamiętać, że jeszcze do niedawna odstrzał psów puszczonych luzem na terenie zalesionym był zgodny z prawem. 
Jak widać, pies w lesie narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Spuszczony ze smyczy może spotkać się z innymi zwierzętami, a jeśli jest bardzo temperamentny, może się po prostu zgubić podczas eksploracji terenu. Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie przeciw owadom i nakarmmy psa przed wyjściem – resztki karmy suchej dla psa pozostawione przez naszego pupila mogą zaszkodzić innym mieszkańcom lasu.