Test Campbella: czy można nim ocenić charakter psa? | zoopers.pl
Test Campbella: czy można nim ocenić charakter szczeniaka lub psa?

Test Campbella: czy można nim ocenić charakter szczeniaka lub psa?

2021-12-01 | Kategoria: Pies

Test Campbella należy do najbardziej popularnych sposobów określenia charakteru szczeniąt. Został opracowany przez Williama E. Campbella w 1975 roku i zawiera 5 prób. Psiaki poddawane testowi powinny mieć skończone 7 tygodni, ważne jest też, by przeprowadzała go osoba, której zwierzęta nie znają. Na czym polega i czy jest miarodajny?

Test temperamentu szczeniąt według Campbella – o czym pamiętać?

Szczenięta poddawane testowi powinny osiągnąć odpowiedni wiek, ale to nie jedyny warunek, aby przeprowadzić go prawidłowo. Próby muszą odbywać się w spokojnym  miejscu, którego psiaki nie znają i gdzie nie będą rozpraszać ich żadne bodźce. Zgodnie z założeniami test musi przeprowadzić osoba będąca dla szczeniaków zupełnie obca. Zwierzaki poddawane są pojedynczo 5 próbom mającym pomóc ocenić ich usposobienie.


Jak wygląda test Campbella?

Ocena towarzyskości – stawiamy psa na podłodze, po czym oddalamy się na ok. 3 metry i przywołujemy szczeniaka klaszcząc w dłonie i cmokając.
1 – idzie od razu, wprost, skacze, podgryza
2 – idzie od razu, wprost, daje łapę
3 – idzie wprost, z podkulonym ogonem
4 – waha się, w końcu niepewnie podchodzi
5 – pozostaje w miejscu

Chęć towarzyszenia człowiekowi – stawiamy szczeniaka na podłodze i powoli się od niego oddalamy obserwując, czy maluch idzie za nami.
1 – odważnie idzie do nogi, podgryza, łapie za nogawki
2 – idzie bez podgryzania
3 – podąża, ale z podkulonym ogonem
4 – idzie z wahaniem
5 – odchodzi w swoją stronę

Akceptacja dyskomfortu – ta próba ma na celu zweryfikowanie, czy pies potrafi zaakceptować mało komfortową dla niego sytuację. Szczeniaka kładziemy na podłodze na plecach i przytrzymujemy go przez ok. 30 sekund obserwując jego reakcję.
1 – broni się gwałtownie, gryzie
2 – broni się gwałtownie, ale nie gryzie
3 – broni się gwałtowanie, ale po chwili się uspokaja
4 – nie broni się, liże ręce

Akceptacja dominacji – ta próba umożliwia stwierdzenie, czy pies toleruje dominację człowieka. Polega ona na głaskaniu leżącego zwierzaka wzdłuż kręgosłupa od głowy aż po nasadę ogona.
1 – skacze, daje łapę, gryzie, warczy
2 – skacze, daje łapę
3 – zwija się, liże ręce
4 – przewraca się na plecy, liże ręce
5 – odchodzi i trzyma się z daleka

Reakcja na podniesienie – ta próba również pokazuje reakcję psiaka na gesty dominacji ze strony człowieka. Test polega na podniesieniu szczeniaka i trzymaniu go w górze przez ok. 30 sekund.
1 – broni się gwałtownie, gryzie, warczy
2 – broni się dość zdecydowanie, ale nie gryzie
3 – broni się, następnie uspokaja, liże ręce
4 – nie broni się, liże ręce


Interpretacja wyników

Jeśli w większości prób do reakcji szczeniaka pasowała odpowiedź nr 1, prawdopodobnie pies ma skłonności do agresji i w związku z tym potrzebuje stanowczego i konsekwentnego właściciela, który będzie potrafił nad nim zapanować. Przewaga odpowiedzi nr 2 również wskazuje na dominujące, ale łatwiejsze do ułożenia zwierzę, niż w pierwszym przypadku. Większość odpowiedzi nr 3 opisuje typ zrównoważony – takie zwierzęta są odważne i pewne siebie, ale nie mają skłonności do agresji, nie są też tchórzliwe, idealnie sprawdzą się więc u rodzin z dziećmi. Przewaga odpowiedzi nr 4 może pasować do zwierząt o uległym charakterze, które mogą mieć skłonności do agresji spowodowanej lękiem, podobnie jak odpowiedzi nr 5 odnoszące się do psów dodatkowo niezależnych i wycofanych.


Czy test jest miarodajny?

Wiarygodność testu Campbella nierzadko poddawana jest w wątpliwość i nie ma w tym nic dziwnego. Aby był on miarodajny, zaleca się jego przeprowadzanie kilka razy w różnych okolicznościach. Warto jednak pamiętać, że zachowanie psów może zależeć w dużej mierze od osoby prowadzącej test. Poza tym na charakter zwierzęcia wpływają różne wydarzenia, a jego kształtowanie się to cały proces, przy czym istotne znaczenie ma również wychowanie malucha przez właściciela. Test Campbella stanowi więc pewną wskazówkę, jednak zdecydowanie rozsądniej jest bazować na obserwacjach opiekuna psiaka. A jeśli przygotowujesz się do adopcji malucha, potrzebna ci będzie dobrej jakości mokra karma dla szczeniaków i nie tylko. Pożywienie dla psów, a także obroże, smycze, zabawki dla szczeniaków oraz inne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie.