Jak Trzymać Kota Prawidłowo, aby się nie Stresował? | zoopers.pl
Jak trzymać kota prawidłowo, aby mruczek się nie stresował?

Jak trzymać kota prawidłowo, aby mruczek się nie stresował?

2024-01-23 | Kategoria: Kot

Niektóre koty lubią być noszone przez swoich właścicieli, dla innych zaś jest to stresujące. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy musimy mruczka podnieść lub przytrzymać, np. podczas wizyty u weterynarza, która zazwyczaj jest dla zwierzaka mało komfortowa. Jak trzymać kota, żeby nie podrapał i żeby nie sprawić mu bólu?

Jak bezpiecznie podnosić kota?

Zastanawiasz się jak trzymać kota? Najlepiej jest po prostu chwycić go tuż za przednimi łapkami jedną ręką, zaś drugą przytrzymać zad, podwijając jednocześnie ogon w stronę brzucha. Później wystarczy unieść kota i przytulić do siebie. Jeśli mruczek lubi być noszony na ramieniu opiekuna, podnosimy go w taki sam sposób, ale pozwalamy wspiąć się na ramię tak, by jego przednie łapki opierały się na naszym barku. W tym samym czasie przytrzymujemy zad pupila. Jeśli zastanawiasz się jak trzymać kota, możesz też stosować sposoby wykorzystywane na wystawach, a więc chwyt pod klatką piersiową i pod brzuchem lub podtrzymując jedną ręką przednie, zaś drugą ręką tylne łapy. W pierwszej pozycji kot jest rozciągnięty, w drugiej – skulony. Niektóre mruczki lubią też być noszone jak niemowlęta, a więc na plecach brzuszkiem do góry, podczas gdy ramiona właściciela tworzą wygodną kołyskę.

Czego unikać przy podnoszeniu i noszeniu kota?

Nieprawidłowe podnoszenie kota może sprawić zwierzakowi dyskomfort, a nawet ból. Zdarza się, że w takiej sytuacji pupil będzie próbował się wyrwać i podrapać opiekuna. Opisane wyżej sposoby będą bezpieczne zarówno dla czworonoga, jak i dla człowieka. A czego unikać podczas podnoszenia kota? Z całą pewnością nie można chwytać go za łapy lub za ogon, bo  można w ten sposób zrobić mu krzywdę. Niewskazane jest też chwytanie pupila za pachy. Najlepiej jest też po prostu się dostosować i trzymać mruczka w ulubiony przez niego sposób.

Jak unieruchomić kota?

Jeśli kot nie lubi być trzymany na rękach, najlepiej jest go do tego nie zmuszać. Istnieje wiele sposobów, aby okazać zwierzakowi miłość, a więc np. poprzez głaskanie czy wspólną zabawę. A co, jeśli musimy pupila zabrać do weterynarza? Problem nierzadko stanowi już umieszczenie zwierzaka w kontenerku do podróżowania. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się jak przyzwyczaić kota do transportera i jak najwcześniej zacząć oswajać z nim czworonoga. Pamiętajmy też, że transportery dla zwierząt powinny być dostosowane do wielkości pupila, aby zapewnić mu wygodę. 

A jak złapać kota, żeby się nie ruszał? Przede wszystkim należy chwycić pupila łagodnie, ale pewnie – zwierzak z pewnością wyczuje nasz stres, przez co może być jeszcze bardziej wystraszony. Z transportera można wyjąć go tak, jak zwykle, a więc podtrzymując za przednimi łapami i za zad. Podczas zabiegów najlepiej jest położyć go na brzuchu, pyszczkiem w stronę opiekuna i przytrzymywać przednie łapy – unieruchomienie kota w ten sposób znacznie ogranicza ryzyko, że zwierzak kogoś podrapie. Jeśli badanie lub zabieg wymagają odsłonięcia brzucha czworonoga, należy położyć pupila na boku i przytrzymywać jedną ręką przednie łapki, zaś drugą – tylne. Pamiętajmy też, że po zabiegach konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie rany w taki sposób, by mruczek nie mógł jej wylizywać. Niezbędne są więc kołnierze lub ubranka ochronne

Jak podnosić i trzymać kociaka?

Małe kociaki można podnosić tak jak dorosłe zwierzęta lub w taki sposób, jak noszą je matki, czyli za skórę na karku. Trzymanie kota za kark sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, kiedy maluch jest zestresowany lub agresywny. Aby uniknąć problemów w przyszłości, należy młode kociaki jak najwcześniej przyzwyczajać do człowieka. Pomocne będą nie tylko kocie przysmaki, ale również wspólna zabawa i pieszczoty.

Czy można trzymać kota za kark?

Łapanie kota za kark wydaje się dobrym pomysłem, bo właśnie w ten sposób chwytają swoje młode kotki, jeśli chcą przenieść kocięta. Maluchy wówczas instynktownie nieruchomieją kuląc ciało. Czy brać kota na ręce w ten sposób? Większość osób nie wie jak złapać kota za kark w taki sposób, aby nie zrobić mu krzywdy. Dla dorosłego i ciężkiego zwierzęcia jest to nie tylko nieprzyjemne, ale wręcz bolesne. 

Jak trzymać kota, aby go uspokoić?

Chwytanie dorosłego i ciężkiego kota za kark może sprawić mu ból, jednak jeśli zwierzę jest mocno zdenerwowane, np. konfrontacją z innym czworonogiem, ten sposób trzymania mruczka może okazać się jedynym wyjściem. W takiej sytuacji lepiej jednak dla bezpieczeństwa podtrzymywać również zad pupila i należy pamiętać, że taki chwyt u dorosłych kotów stosujemy tylko w ostateczności.