Co ile Wymieniać Żwirek w Kuwecie Kota? | zoopers.pl
Co ile Wymieniać Żwirek w Kuwecie Kota?

Co ile Wymieniać Żwirek w Kuwecie Kota?

2023-11-30 | Kategoria: Kot

Koty uchodzą za bardzo czyste zwierzęta, a wiele z nich nie chce korzystać z kuwety, która nie jest regularnie sprzątana. Obecnie właściciele mruczków mają nieco ułatwione zadanie, bo mogą sięgnąć po specjalne preparaty ułatwiające czyszczenie kociej toalety. Co ile wymienia się żwirek w kuwecie? To zależy od różnych czynników.

Jak często wymienia się żwirek w kuwecie?

Zastanawiasz się co ile wymieniać żwirek w kuwecie? Wiele zależy od tego, jaką ściółkę wykorzystujesz do wypełnienia toalety pupila. Wybór konkretnego produktu powinien uwzględniać oczywiście preferencje samego zwierzaka. Zdarza się, że konkretny żwirek dla kota nie odpowiada mruczkowi, a w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak spróbować innej ściółki. W przeciwnym razie pupil może odmówić korzystania z toalety i załatwiać się poza nią. 

To jak często wymienia się żwirek w kuwecie zależy w dużej mierze od rodzaju jej wypełnienia. Koty wypróżniają się 1 – 2 razy dziennie i oddają mocz ok. 5 razy dziennie. W przypadku żwirków zbrylających należy każdego dnia usuwać kał i grudki zlepionego moczem żwirku za pomocą specjalnej łopatki, a następnie uzupełnić żwirek. Oczywiście jeśli nasz kot należy do wyjątkowo zwracających uwagę na czystość kuwety zwierzaków, takie sprzątanie powinno odbywać się częściej, np. 2 lub 3 razy dziennie. Jeśli stosujesz żwirek niezbrylający, należy wymieniać go co najmniej raz w tygodniu lub częściej. Żwirek silikonowy zaleca się wymieniać co 2-3 tygodnie. Oprócz tego raz w miesiącu trzeba dokładnie umyć kocią toaletę. Kuweta powinna być czyszczona wodą z mydłem lub specjalnym preparatem neutralizującym zapachy. Nie wolno stosować środków zawierających chlor, ani produktów o cytrusowym zapachu, którego mruczki nie lubią.

Co ile wymienia się żwirek przy dwóch lub więcej kotach?

Powyższe zalecenia dotyczą kuwety, z której korzysta jeden kot. Jeśli jesteś właścicielem dwóch mruczących czworonogów lub więcej, oczywiście żwirek wymieniać trzeba będzie częściej. Niektórzy właściciele decydują się na dodatkową toaletę dla każdego ze zwierzaków. W ten sposób łatwiej jest utrzymać w nich czystość, a to zmniejsza ryzyko, że zniechęcony kot zacznie załatwiać się poza wyznaczone do tego miejsce. Częściej należy też sprzątać w toalecie pupila, jeśli ma on biegunkę lub z powodu choroby oddaje mocz więcej razy w ciągu dnia, niż zwykle.

A co zrobić ze zużytym żwirkiem? Niektóre rodzaje ściółki można spuszczać w toalecie, ale dotyczy to raczej regularnie usuwanych bryłek z kałem lub moczem. Większa ilość żwirku może zatkać odpływ i doprowadzić do awarii. Zawartość kuwety najrozsądniej jest wyrzucić do odpadów zmieszanych, nawet jeśli stosujemy żwirek biodegradowalny. Teoretycznie można go wyrzucić na kompost i jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy zamierzamy wykorzystać go później tylko do roślin ozdobnych. Pamiętajmy, że w zużytym żwirku mogą znajdować się pasożyty, dlatego z całą pewnością nie powinien on być wyrzucany na kompost, który później będzie stosowany w ogródku warzywnym.