Dlaczego mój pies kładzie się na ubraniach? | zoopers.pl
Dlaczego pies kładzie się na moich ubraniach?

Dlaczego pies kładzie się na moich ubraniach?

2021-02-03 | Kategoria: Pies

W większości przypadków zachowanie psa wyraźnie wskazuje, jakie czworonóg ma intencje. Zdarza się jednak, że mamy problem z interpretacją przyzwyczajeń naszego pupila, jak np. traktowanie ubrań właściciela jak legowisko. Co to oznacza?
 

Psie sposoby na okazanie miłości

Psy przywiązane do swoich właścicieli okazują prawdziwą radość, kiedy ich pan wraca do domu po krótszej lub dłuższej nieobecności. Zdarza się nawet, że w takich sytuacjach czworonóg niemal wskakuje w ramiona człowieka. A dlaczego kładzie się na ubraniach opiekuna, kiedy zostaje w domu? Powód jest ten sam, a więc miłość do właściciela. Leżąc na koszulce, spodniach bądź innych częściach garderoby pana czworonóg czuje się „bliżej” ukochanej osoby. Podobnymi zrachowaniami świadczącymi o przywiązaniu pupila jest układanie się w nogach właściciela lub przy jego głowie, opieranie się o nogi czy chodzenie za opiekunem krok w krok po całym mieszkaniu. Jeśli więc nasz psiak kładzie się na ubraniach podczas naszej nieobecności, oznacza to, że po prostu tęskni i już nie może doczekać się powrotu ukochanej osoby do domu. Czy można sobie z tym jakoś poradzić? Na pewno warto poznać sposoby na usunięcie nieprzyjemnego zapachu psa i spędzać z czworonogiem jak najwięcej czasu.

Co zrobić, aby pies był szczęśliwy?

O ile wiele osób akceptuje psa leżącego na ich ubraniach, to niszczenie części garderoby właściciela czy wyposażenia mieszkania jest już poważniejszym problemem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Zdarza się, że pies gryzie buty i meble podczas nieobecności właściciela z nudów. W takiej sytuacji warto przed wyjściem do pracy czy szkoły zabrać psiaka na dłuższy spacer, aby się nieco zmęczył – wówczas najprawdopodobniej będzie bardziej zainteresowany odpoczynkiem, niż niszczeniem rzeczy. Jeśli zaś nie możemy opuszczać mieszkania, warto zaproponować czworonogowi zabawy w domu, dzięki którym pupil nie będzie się nudził i dodatkowo wzmocnimy z nim więź. Przyczyną gryzienia mebli i innych przedmiotów może być też lęk separacyjny, który wymaga dłuższej pracy z pupilem. Niektóre czworonogi niszczą rzeczy z powodu frustracji związanej z nagłymi zmianami czy mniejszym zainteresowaniem właściciela. Aby uniknąć problemów warto więc już szczeniaka uczyć, że rozszarpywanie poduszek czy innych przedmiotów jest nieakceptowalne. Kiedy więc zwierzak zaczyna gryźć nasze rzeczy, powinniśmy zwrócić na siebie jego uwagę, np. poprzez klaśnięcie w dłonie, stanowczo powiedzieć „nie!” i dać mu gryzak lub inną zabawkę. Jeśli pupil się nią zajmie po pewnym czasie można go pochwalić i podać w nagrodę przysmaki treningowe. Z czasem gryzienie zabawek wręczanych przez opiekuna zacznie się psiakowi kojarzyć pozytywnie.

Źródło wykorzystanego zdjęcia: https://pl.freepik.com/zdjecia/kochanie">Kochanie zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.