Ile Suchej Karmy dla Psa? Ile Powinien Jeść?? | zoopers.pl
Ile Suchej Karmy dla Psa? Ile Powinien Jeść nasz Pupil?

Ile Suchej Karmy dla Psa? Ile Powinien Jeść nasz Pupil?

2022-12-14 | Kategoria: Pies

Sucha karma dla psa jest wygodna w przechowywaniu i doskonale sprawdza się podczas podróży. Trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu do mokrego pożywienia cechuje się ona większą kalorycznością. Ile suchej karmy dla psa powinniśmy podawać zwierzakowi i jak często go karmić?

Jak wybierać suchą karmę dla psa?

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając pożywienie dla psa, jest oczywiście jakość – im mniej sztucznych dodatków w karmie, tym lepiej. Trzeba też pamiętać, że zwierzak ma inne potrzeby żywieniowe na każdym etapie życia. Aby szczeniak rozwijał się prawidłowo i miał wystarczająco dużo energii do poznawania świata, powinien otrzymywać wraz z posiłkami nieco większe ilości białka i tłuszczu, niż psy dorosłe. Zwierzęta będące w podeszłym wieku mogą z kolei mieć kłopoty z trawieniem czy spadkiem odporności, stąd zaleca się podawanie im bardziej lekkostrawnych posiłków, które zawierają substancje wspierające układ immunologiczny. Producenci karmy dla psów mają w swojej ofercie propozycje dla konkretnych grup wiekowych, a więc dla szczeniąt, psów dorosłych oraz seniorów. Właściciele zwierząt o szczególnych potrzebach również znajdą bez problemu karmę przeznaczoną dla czworonogów z różnymi dolegliwościami. Poszukując odpowiedniego pożywienia dla pupila powinniśmy więc wziąć pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, a także aktywność.

Ile suchej karmy dla szczeniaka, a ile dla psa dorosłego?

Aby ustalić ile suchej karmy dla psa będzie odpowiednią dzienną porcją, należy obliczyć dzienne zapotrzebowanie zwierzaka na energię. Innymi słowami – konieczne jest ustalenie, ile kalorii potrzebuje pupil do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na energię (DER – daily energy requirement) oblicza się ustalając w pierwszej kolejności energię spoczynkową (RER – resting energy requirement) na podstawie wzoru:

RER = 70 x masa ciała psa0,75

Otrzymany wynik mnożymy następnie przez współczynnik przeliczeniowy k określający stan czworonoga zgodnie z poniższą tabelą:

Stan psa Współczynnik k
Dorosły po kastracji 1,6
Dorosły niekastrowany 1,8
Dorosły w czasie leczenia 1,0
Dorosły w okresie rekonwalescencji 1,2-1,4
Dorosły otyły, mało aktywny 1,4
Dorosły w czasie odchudzania 1,0
Lekko pracujący 2,0
Średnio pracujący 3,0
Cięzko pracujący 4-8
Ciąża do 6 tygodnia 1,8
Ostatni trymestr ciąży 3
Okres laktacji 3-6
Szczeniak do 5 miesiąca życia 3
Szczeniak od 8 do 12 miesiąca życia 2,5
Pies po 12 miesiącu życia 1,8
 

Tabela opracowana na podstawie https://blog.piesotto.pl/ile-powinien-jesc-pies/

Dla przykładu możemy obliczyć zapotrzebowanie energetyczne dla dorosłego psa po kastracji o wadze 10 kg. Najpierw ustalamy RER korzystając ze wzoru:

RER = 70x10k0,75 = 70x5,62 = 393,4

Zapotrzebowanie na energię spoczynkową wynosi w tym przypadku 393,4, a otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik k, który dla wykastrowanego dorosłego czworonoga wynosi 1,6. Według obliczeń dzienne zapotrzebowanie tego psa na energię wynosi 629,44, co oznacza, że powinniśmy mu podawać posiłki o łącznej zawartości kalorii na poziomie 630. Dzienne zapotrzebowanie szczeniaka o masie 6 kg w wieku dziewięciu miesięcy wynosi z kolei 670 kalorii. Jeśli więc podstawę diety czworonoga stanowi sucha karma, wystarczy na podstawie informacji na opakowaniu wydzielić odpowiednią porcję. 

Jak często karmić szczeniaka?

Młode psiaki mają większe zapotrzebowanie na kalorie, niż starsze zwierzęta, a dodatkowo ich żołądki są delikatniejsze. Aby dostarczyć im odpowiednią ilość energii i jednocześnie nie spowodować dolegliwości ze strony wrażliwego układu pokarmowego, należy podawać im lekkostrawne pożywienie podzielone na mniejsze, ale częściej serwowane porcje. Zaleca się, aby maluchy po odstawieniu w wieku od szczęściu do ośmiu miesięcy karmić 5 – 6 razy dziennie. Kiedy psiak skończy trzy miesiące, częstotliwość podawania posiłków zmniejszamy do czterech dziennie. Od 5. miesiąca życia młody pies może jadać trzy razy dziennie, a zwierzęta w wieku powyżej siedmiu miesięcy powinny być karmione dwa razy dziennie.

Jak często karmić psa dorosłego?

Częstotliwość karmienia dorosłych psów zależy od ich wielkości oraz stanu zdrowia. Małe rasy powinny otrzymywać posiłki częściej niż ich więksi koledzy ze względu na szybką przemianę materii. Czworonogi o masie ciała powyżej 30 kg mają skłonności do niebezpiecznego skrętu żołądka, dlatego również powinny otrzymywać posiłki częściej, podobnie jak karmiące suki, które mają duże zapotrzebowanie na energię. W przypadku większości dorosłych psów najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest karmienie dwa razy dziennie – rano i wieczorem.