Jak dbać o zdrowie psa? Trzy kroki! | zoopers.pl
Jak dbać o zdrowie psa? Trzy proste kroki dla właściciela!

Jak dbać o zdrowie psa? Trzy proste kroki dla właściciela!

2021-07-07 | Kategoria: Pies

Dzisiejszy tekst adresujemy do wszystkich, którzy dopiero rozważają adopcję pierwszego czworonoga albo niedawno przygarnęli pod swój dach nowego pupila. Podpowiemy, w jaki sposób dbać o higienę psiaka i jak zapobiegać rozwojowi chorób.

1.Troska o higienę – podstawowe czynności

Najlepszą profilaktyką wielu chorób są czynności pielęgnacyjne. Pozwalają one uniknąć wielu infekcji, a dodatkowo są doskonałą okazją, by wykryć wszelkie nieprawidłowości świadczące o rozwoju jakiejś choroby. Jak na co dzień dbać o higienę czworonoga?

  • Czyszczenie uszu – pamiętaj o regularnym sprawdzaniu uszu pupila. Sprawdź, czy nie pojawiają się zaczerwienienia, przebarwienia (np. zielona czy brązowa woskowina), zmieniony zapach. Do czyszczenia uszu stosuj wyłącznie produkty polecane przez weterynarza.
  • Oczy – u psów brachycefalicznych może dochodzić o do częstego łzawienia lub ropienia oczu. Warto pamiętać o przemywaniu tych okolic, najlepiej dobrymi preparatami na bazie wyciągu ze świetlika lub herbaty. Jeśli pies mruży oczy i wzbrania się, kiedy podnosisz jego pysk, może to oznaczać, że światło sprawia mu ból. Takie zachowanie warto skonsultować z weterynarzem.
  • Pysk – nieświeży oddech może wskazywać na wiele procesów chorobowych, np. tych dotykających nerki. Jeśli dodatkowo pies niechętnie przyjmuje pokarm, może to świadczyć o bolesnych chorobach dziąseł. By temu zapobiec, dobrym wyborem będzie karma sucha, która pozwala oczyścić zęby z kamienia nazębnego. Profesjonalne gryzaki wzmacniają zęby czworonoga, a dodatkowo wspierają proces oczyszczania zębów. 
  • Czesanie – w zależności od rasy dostosuj częstość wyczesywania sierści u pupila. To dobry czas, by przyjrzeć się skórze. Możesz dostrzec na skórze drobne skaleczenia lub zmiany, które trzeba będzie skonsultować z weterynarzem. Przyglądanie się sierści zwierzęcia pozwoli Ci też szybko dostrzec insekty – pchły lub kleszcze. Dzięki temu szybko podejmiesz stosowne kroki. 
Łapy psa – warto zwrócić na nie szczególną uwagę po każdym spacerze, a już zwłaszcza w niepogodę. Najlepiej wytrzeć łapy po każdym wyprowadzeniu pupila. Do czynności higienicznych należy też przycinanie pazurów. Ich kondycja może być również cenną wskazówką co do ogólnego zdrowia Twojego psiaka. 

2. Zabiegi profilaktyczne

Aby zadbać o zdrowie i długie życie psa, warto pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Niestety psy narażone są na kontakt z pierwotniakami, tasiemcami i innymi pasożytami, które mogą powodować wiele dolegliwości. Przeprowadzenie odrobaczania jest konieczne i należy planować je przynajmniej raz na pół roku, choć specjaliści zalecają, by było nawet częstsze (raz na kwartał). Warto przynajmniej raz w roku zabrać swojego pupila na badanie kontrolne, by weterynarz mógł ocenić ogólną kondycję psa, osłuchać jego serce czy ocenić stan jamy ustnej. To również dobry moment na wykonanie szczepienia przeciw wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym. Jeśli zależy Ci na wykluczeniu wszelkich dolegliwości i ewentualnym, wczesnym ich wykryciu, pomyśl o wykonaniu badań krwi i moczu psa. 

3. Zadbaj o dietę

Kluczowe znaczenie dla zdrowia Twojego czworonoga ma oczywiście jego karmienie. Dieta czworonoga powinna być odpowiednio zbilansowana, dostosowana do jego wieku i aktywności fizycznej. Nie dopuść do nadwagi, która w krótkim czasie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie Twojego pupila. Dobrym pomysłem będą też witaminy dla psa, które nie tylko poprawią wygląd jego sierści czy pazurów, ale będą też wspierać system odpornościowy, zapobiegając infekcjom.