Jak Nauczyć Kota Nie Wchodzić na Stół lub Blat? | zoopers.pl
Jak oduczyć kota wchodzenia na stół lub blat?

Jak oduczyć kota wchodzenia na stół lub blat?

2022-02-24 | Kategoria: Kot

Koty kochają się wspinać i obserwować otoczenie z położonych wysoko miejsc. Chociaż to całkiem naturalne zachowanie, nie każdy właściciel mruczka akceptuje wskakiwanie pupila na niektóre meble. Jak oduczyć kota wchodzenia na blat lub stół?

Dlaczego kot wskakuje na stół lub kuchenne blaty?

Koty mają dobrze umięśnione tylne łapy oraz plecy – taka budowa ciała pozwala im bez problemu daleko skakać oraz wspinać się na duże wysokości. Zwierzęta te ponadto preferują wysoko położone miejsca, które pozwalają im na obserwowanie otoczenia i zapewniają jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że mruczek wspina się na szafę, urządza drzemkę na regale lub zagląda na stół – takie zachowanie po prostu leży w jego naturze i z całą pewnością nie jest przejawem złośliwości czworonoga. Oczywiście nie oznacza to, że musimy się dostosować i pozwalać kotu wchodzić na stół podczas rodzinnego obiadu czy myszkować po kuchennym blacie. 

Jak oduczyć kota wskakiwania na blat?

Jeśli nie chcesz, aby kot zaglądał w konkretne miejsca, warto sięgnąć po specjalne preparaty do nauki czystości, które zniechęcą zwierzaka do przebywania np. na regale lub innym meblu. Często zdarza się, że właścicielowi mruczka nie przeszkadza, kiedy pupil przesiaduje na półce z książkami czy szafie, jednak nie chce on, by mruczek wskakiwał na stół lub kuchenne blaty. Jak oduczyć kota chodzenia po stole? Przede wszystkim ważna jest konsekwencja. Za każdym razem, kiedy zwierzak wejdzie na blat, natychmiast należy zareagować. Można np. stanowczym tonem powiedzieć „nie” lub „zejdź” i zdjąć go ze stołu. Aby ograniczyć pokusę myszkowania po kuchennych meblach, nie powinniśmy też pozostawiać na blacie jedzenia ani karmić kota na stole. Jeśli zwierzak kuchenny stół czy blat szafki traktuje jak punkt obserwacyjny, warto dać mu alternatywę i ustawić w pobliżu drapak z umiejscowionym wysoko siedziskiem lub zamocować na ścianie specjalną półkę. Zdarza się, że te metody nie działają. Wówczas rozsądnie jest zniechęcić pupila do przebywania na stole. W tym celu można ułożyć na blacie folię, aluminium lub taśmę dwustronną – chodzenie po takich powierzchniach jest dla kota nieprzyjemne, dlatego te materiały powinny go zniechęcić do wskakiwania na stół.

Czego nie wolno robić?

Nawet jeśli denerwuje nas, kiedy kot chodzi po stole, nie powinniśmy krzyczeć na zwierzaka, bić go czy spryskiwać wodą. Takie metody najczęściej nie tylko nie przynoszą zamierzonego skutku, ale i negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa pupila i relacje z właścicielem. Pamiętajmy też, że zamiłowanie do wspinania wynika z natury kotów, a nie chęci zrobienia nam na złość – karanie ich za takie zachowanie jest więc dużym błędem.