Jak oduczyć psa od ciągnięcia na smyczy? | zoopers.pl
Jak oduczyć psa od ciągnięcia na smyczy podczas spaceru?

Jak oduczyć psa od ciągnięcia na smyczy podczas spaceru?

2021-09-02 | Kategoria: Pies

Wspólne spacery z czworonożnym przyjacielem to prawdziwa przyjemność. Zdarza się jednak, że pies ciągnie smycz, aby w ten sposób wymusić podejście do interesujących go miejsc lub innych zwierząt. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku osób, których pupil nie należy do najmniejszych. Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Spacer w szelkach

Kiedy pies ciągnie na spacerze, warto wprowadzić szelki z zapięciem z przodu. Dzięki temu nawet jeśli pupil będzie napinał smycz, automatycznie odwróci się w stronę właściciela i nie będzie miał możliwości ciągnięcia. Podczas spaceru ćwiczymy pożądane zachowanie u psa. Kiedy zaczyna ciągnąć, zatrzymujemy się i delikatnie przyciągamy smycz do siebie. Idziemy dopiero wtedy, kiedy smycz jest luźna. Dzięki temu pies uczy się, że w dalszą drogę może ruszyć dopiero wówczas, gdy nie próbuje napinać smyczy.

Nauka chodzenia przy nodze

To kolejna ważna umiejętność, którą warto nauczyć psa. Dzięki temu nie tylko przestanie ciągnąć smycz, ale też będzie spokojnie mijał ludzi lub inne czworonogi. Jak trenować chodzenie przy nodze? Ćwiczenie jest bardzo proste. Pokazujemy psu przysmak trzymany w ręce i ruszamy przesuwając dłoń ze smakołykiem na wysokość klatki piersiowej. Kiedy pupil idzie przy nodze, nagradzamy go przysmakiem. W ten sposób zwierzak zaczyna kojarzyć chodzenie przy nodze z czymś przyjemnym.  

Dlaczego pies ciągnie smycz?

Bardzo często zdarza się, że pies ciągnie na spacerze z powodu niezaspokojonych potrzeb węszenia i eksplorowania otoczenia. Właśnie dlatego ważne jest, aby pozwolić zwierzakowi na swobodne bieganie w bezpiecznych miejscach. Innym powodem ciągnięcia smyczy może być po prostu charakter zwierzaka. Niektóre psy są z natury bardziej bojaźliwe, dlatego głośne dźwięki ulicy, pojazdy czy inne czworonogi mogą powodować u nich chęć ucieczki. W takiej sytuacji rozsądnie jest skonsultować się z psim behawiorystą, który podpowie w jaki sposób można ten problem rozwiązać.

Bezpieczeństwo na spacerze

Wybierając się na wspólną przechadzkę z psem powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swojego zwierzaka. Oprócz smyczy, przysmaków oraz piłek lub innych gadżetów do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu warto też zainwestować w obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe dostosowane do wagi psiaka. Chronią pupila przed groźnymi dla niego pasożytami nawet do kilku miesięcy. Pamiętajmy też, aby spuszczać czworonoga ze smyczy wyłącznie w miejscach, w których nie grozi mu niebezpieczeństwo, a więc z dala od ulicy.