Jakie kości może jeść pies? | zoopers.pl
Jakie kości może zjeść pies? Sprawdź!

Jakie kości może zjeść pies? Sprawdź!

2020-11-05 | Kategoria: Pies

Ogryzanie kości jest dla psa atrakcyjnym zajęciem z kilku powodów. Dzięki niemu zwierzak radzi sobie z nudą lub frustracją spowodowaną np. nieobecnością właściciela, a szczeniak może w ten sposób zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia. Smak i zapach mięsa stanowią zaś dodatkową zaletę. Mogłoby się więc wydawać, że podanie psiakowi kości to idealnie rozwiązanie. Czy na pewno?

Czy pies może jeść kości?

Psom można podawać kości, ale nie wszystkie. Trzeba też pamiętać, że nie mogą one stanowić podstawy diety zwierzaka i powinny być traktowane raczej jako przekąska, która uzupełnia codzienne menu. Kości co prawda nie zapewnią psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale dostarczają białka i wspomagają oczyszczanie zębów z kamienia. Ich ogryzanie stanowi ponadto dla czworonoga atrakcyjne zajęcie, dlatego może odwrócić jego uwagę od niszczenia butów czy mebli, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku szczeniąt. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre kości stanowią dla psów zagrożenie i z całą pewnością nie powinny być pupilowi proponowane. Które z nich są bezpieczne?

Jakie kości dla psa są najlepsze?

Przede wszystkim kości dla psa muszą być na tyle duże, aby zwierzak nie mógł ich połknąć w całości. Odpowiednia wielkość ogranicza ryzyko zadławienia. Zaleca się również, aby tego typu przysmaki były podawane surowe, sparzone jedynie wrzątkiem, ponieważ kości gotowane są trudniejsze do strawienia. Jakie kości może jeść pies?
  • Cielęce. Kość cielęca dla psa to najlepszy wybór, ponieważ ma wiele wartościowych składników odżywczych, a ze względu na jej miękkość i giętkość nie ma ryzyka, że zwierzak pokaleczy sobie przewód pokarmowy. Te cechy sprawiają ponadto, że to idealne kości dla szczeniaka oraz psiego seniora, ponieważ łatwo je pogryźć.
  • Wołowe. Podobnie jak cielęce, kości wołowe dla psa są bezpieczne. Gryzienie tego przysmaku nie spowoduje zadławienia, ani nie doprowadzi do uszkodzenia przewodu pokarmowego.

Jakich kości nie należy podawać psu?

Wiedząc już jakie kości są dla naszego ulubieńca odpowiednie, warto również poznać te, których w diecie czworonoga należy unikać. Jakich kości nie powinniśmy podawać psu?
  • Z kurczaka. Kości z kurczaka są dla psa niebezpieczne przede wszystkim ze względu na ich kruchość. Ostre kawałki mogą poranić przełyk, żołądek lub jelita, a małe fragmenty połykane w całości stanowią ryzyko zadławienia.
  • Z indyka. Podobnie jak te z kurczaka, kości z indyka są dla psa równie niebezpieczne z podobnych powodów – rozpadają się na małe i ostre kawałki, które mogą poranić przewód pokarmowy zwierzęcia.
  • Wieprzowe. Kości wieprzowe dla psa nie są polecane ze względu na ich ciężkostrawność.

Bezpieczne przysmaki dla psa

Zamiast kości można sięgać po gotowe przysmaki dla naszych pupili, które smakują wyśmienicie, a jednocześnie nie stanowią zagrożenia dla czworonogów. Przykładem może być suszona hiszpańska noga szynkowa albo kość prasowana. Produkty te nie poranią dziąseł ani przewodu pokarmowego, za to dostarczą zwierzakowi mnóstwo frajdy.