Jakie zioła i przyprawy są szkodliwe dla psa? | zoopers.pl
Jakie zioła i przyprawy są szkodliwe dla naszego psa? Sprawdź!

Jakie zioła i przyprawy są szkodliwe dla naszego psa? Sprawdź!

2022-01-28 | Kategoria: Pies

Odpowiednio dobrane przyprawy i zioła dodawane do posiłków doskonale podkreślają smak potraw, a w dodatku wiele z nich pozytywnie wpływa na organizm. Warto jednak pamiętać, że tego typu dodatki mogą być niebezpieczne dla naszych pupili. Które z nich można podawać czworonogowi, a które stanowią zagrożenie dla jego zdrowia i życia?

Zioła szkodliwe dla psa – uważaj na nie podczas spacerów!

Niektóre rośliny, chociaż wyglądają niepozornie, mogą zawierać groźne dla organizmu psów substancje. Jeśli masz ciekawskiego pupila lub opiekujesz się szczeniakiem, który chętnie gryzie różne przedmioty, musisz podczas spacerów zachować szczególną ostrożność. Zjedzenie przez czworonoga takich roślin, jak ostrokrzew, trzmielina, bukszpan, konwalia majowa, cis, czarny bez, hortensja, ostróżka, bluszcz pospolity, rośliny cebulowe czy zimowit jesienny mogą doprowadzić do zatrucia jego organizmu i spowodować poważne problemy ze zdrowiem, a nawet śmierć. Jeśli podejrzewamy, że pies zjadł trującą roślinę, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Jakie przyprawy dla psa są zagrożeniem?

Zagrożeniem dla psa są też niektóre przyprawy. Powszechnie używana w kuchni sól spożywana przez psa w dużych ilościach może doprowadzić do zatrzymywania wody w tkankach i zaburzeń metabolizmu. W diecie psa niepotrzebny jest też pieprz, który może podrażniać śluzówkę i powodować u czworonoga ból brzucha. Gałka muszkatołowa jest dla psów toksyczna, podobnie jak gorczyca zawierająca wiele szkodliwych dla czworonogów olejków eterycznych. Niebezpieczne dla pupila są również czosnek i cebula, których spożywanie u psa może prowadzić do anemii, niewydolności narządów wewnętrznych, a nawet śmierci. Wymienione wyżej przyprawy nie powinny być dodawane do posiłków czworonoga i najlepiej przechowywać je poza zasięgiem zwierzęcia.

Zioła w diecie psa

Niektóre zioła i przyprawy dodawane do posiłków pozwalają zwalczać pewne dolegliwości. Przykładowo rumianek lub melisa działają uspokajająco i zapewniają spokojniejszy sen. Mięta z kolei wspomaga trawienie, zaś rozmaryn wspiera działanie układu krążenia oraz wątrobę. W jaki sposób podawać zioła? Można nimi np. posypywać karmy mokre dla psa lub zrobić z nich napar, którym polejemy karmę suchą. Trzeba jednak zachować ostrożność, bo niektóre zioła w za dużych ilościach zamiast pomóc, mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli pupil zmaga się z konkretnymi problemami, zdecydowanie rozsądniej jest sięgnąć po gotowe karmy suche np. Brit Carnilove lub mokre z dodatkiem ziół np. Alpha Spirit Mięsne Klopsiki. Są one całkowicie bezpieczne i z pewnością nie zaszkodzą czworonogowi. Czasem konieczne jest podawanie zwierzakowi specjalnie skomponowanego pożywienia. Karmy weterynaryjne wspierają leczenie określonych chorób, ale w przypadku zdrowych psów mogą nie dostarczać właściwych ilości poszczególnych składników odżywczych. Właśnie dlatego należy stosować je zgodnie z zaleceniem weterynarza. Jeśli nasz pies nie ma poważnych kłopotów ze zdrowiem, ale chcemy np. zadbać o jego zęby, sierść lub odporność, dobrym wyborem będą przysmaki na specjalne potrzeby.