Jakiego Zapachu Nie Lubią Koty? 20 Przykładów! | zoopers.pl
Jakiego zapachu nie lubią koty? 20 zapachów!

Jakiego zapachu nie lubią koty? 20 zapachów!

2023-12-14 | Kategoria: Kot

Koty mają znacznie lepszy węch niż ludzie. Ten wyczulony zmysł pozwala im nie tylko skutecznie tropić ofiary, szukać partnera czy unikać niebezpieczeństwa, ale też ułatwia mruczącym czworonogom orientację w terenie. Zastanawiasz się jakiego zapachu nie lubią koty? Poznaj aż 20 woni, których te zwierzęta nie tolerują!

Jakich zapachów nie lubią koty?

Ze względu na wyczulony węch, koty znacznie lepiej radzą sobie z wychwytywaniem różnego rodzaju woni, niż ludzie. Warto przy tym wiedzieć, że zwierzęta te oprócz zmysłu węchu i smaku mają dodatkowy zmysł chemiczny, który stanowi połączenie obu wymienionych. Odbiór bodźców smakowo-węchowych umożliwia mruczkom narząd Jacobsona, zwany inaczej lemieszowym. Jest on zlokalizowany w górnej części przegrody nosowej, a jego ujście znajduje się w podniebieniu za górnymi zębami. Narząd lemieszowy pozwala kotom odbierać feromony innych osobników. Każdy właściciel mruczącego czworonoga z pewnością był świadkiem tzw. reakcji Flehmen – kot otwiera wówczas pyszczek i zastyga z dość zamyślona miną. W ten sposób próbuje zdobyć więcej informacji o nieznanym zapachu i, co może zabrzmieć nieco dziwnie, smakuje woń. 

Ze względu na wrażliwy węch, koty zazwyczaj nie lubią intensywnych zapachów. Niektóre z woni wydających się ludziom przyjemnym aromatem, dla mruczącego pupila są nie do zniesienia. Warto wiedzieć, jakiego zapachu nie lubią koty, aby zapewnić im komfortowe warunki w domu. Z drugiej strony znajomość nieprzyjemnych dla tych zwierząt woni przyda się, jeśli chcemy zniechęcać mruczka do przebywania w konkretnych miejscach. Wykorzystując niemiłe zwierzakowi zapachy można więc np. oduczyć go przesiadywania na stole czy załatwiania się poza kuwetą. Wiedza ta będzie przydatna również dla tych osób, które nie życzą sobie, aby do ich ogrodu przychodziły bezdomne zwierzęta czy pupile sąsiadów. Oczywiście można też sięgnąć po gotowe produkty do nauki czystości.

Zapachy odstraszające koty

Wiedząc jakiego zapachu nie lubi kot, można stworzyć domowej roboty repelent, czyli środek odstraszający zwierzaka. Wśród takich woni znajduje się kilka pozycji, których zwierzak unika, ale nie są dla niego groźne, a przy tym nie są trujące dla ludzi. Niektóre z nich przez nas dodatkowo są uznawane za przyjemne, co może być dodatkową zaletą. Poniżej przestawiamy zapachy, których nie lubią koty. 

Od cebuli do banana

  • Cebula. Intensywny zapach tego warzywa często wykorzystywanego w naszych kuchniach może skutecznie odstraszyć kota. Podobnie jak u ludzi, również u zwierzaka cebula prowadzi do podrażnienia oczu. Trzeba też wiedzieć, że warzywo to jest dla mruczącego czworonoga toksyczne ze względu na zawartość związków siarki atakujących czerwone krwinki. Co istotne, cebula jest dla kota szkodliwa w każdej postaci – na surowo, ale też ugotowana, usmażona, suszona i sproszkowana.
  • Cytrusy. Woń cytryny, pomarańczy czy mandarynek to dość powszechnie znane zapachy odstraszające koty. Chociaż dla nas aromat tych owoców jest przyjemny, ich zapach ze względu na kwaśność i intensywność z pewnością nie przypadnie do gustu kotom. W przeciwieństwie do cebuli, cytrusy nie są dla kota toksyczne, dlatego doskonale sprawdzą się jako dodatek do domowych repelentów. Wystarczy sięgnąć po sok z cytryny lub olejki eteryczne o zapachu cytrusów, aby skutecznie zniechęcić zwierzaka do przebywania w określonych miejscach, a więc np. na kuchennych blatach. Ponieważ jest to świeży zapach, często dodaje się go do środków czystości. Pamiętajmy o tym sprzątając np. kuwetę kota – zapach cytrusów może go zniechęcić do korzystania z toalety umytej preparatem o tym aromacie.
  • Lawenda. To kolejny zapach odstraszający koty, który jest przyjemny dla ludzi i chętnie wykorzystywany w domu, np. w odświeżaczach powietrza lub w dyfuzorach olejków eterycznych. Lawenda ma działanie wyciszające, dlatego świetnie sprawdzi się w sypialni. Posadzenie tej rośliny w ogrodzie z kolei możne zniechęcić koty do przebywania w nim, dlatego będzie odpowiednią propozycją w przypadku osób, które nie chcą, by zwierzęta te znaczyły teren wokół domu lub traktowały grządki z kwiatami jak kuwetę. Chociaż mruczące czworonogi nie lubią lawendy, to nie stanowi ona dla nich zagrożenia. Podobnie jak dźwięki odstraszające koty, można tę roślinę wykorzystać, aby wprosić niechcianych gości z ogrodu, nie robiąc im krzywdy.
  • Ocet. Ostry zapach octu jest nieprzyjemny zarówno dla ludzi, jak i dla kotów. Bardzo często jest on jednak wykorzystywany jako składnik domowych środków czyszczących. Warto o tym pamiętać, jeśli chętnie sięgamy po tego typu samodzielnie przygotowywane preparaty. Ze względu na intensywny zapach, ocet może nie sprawdzić się jako składnik domowych repelentów, jednak z powodzeniem wykorzystamy go w ogrodzie – wacik nasączony octem umieszczony w miejscach, do których chcemy zniechęcić pupila, powinien odstraszyć niechcianych gości.
  • Ruta zwyczajna. Ta roślina ogrodowa wydziela intensywnie pachnące olejki eteryczne, które ze względu na mocny aromat odstraszają koty. Podobnie jak lawenda, sprawdzi się ona jako ochrona ogrodu przed kotem.
  • Banan. Zastanawiasz się jaki zapach odstrasza koty? Niektórych może zdziwić, że do nieprzyjemnych dla tych zwierząt woni należą banany. Mruczące czworonogi nie lubią zarówno smaku, jak i aromatu żółtych owoców. Podobnie jak inne łatwo dostępne produkty wymienione wyżej, mogą one stanowić domowy repelent. Problem w tym przypadku stanowi jednak fakt, że banany szybko się psują.

Zapachy, których nie lubią koty, ale mogą być dla nich groźne

Oprócz zapachów, które są dla kotów nieprzyjemne, ale nie stanowią dla tych zwierząt zagrożenia, istnieją również wonie wytwarzane przez produkty dla nich niebezpieczne. Właściciele mruczących czworonogów powinni więc zwracać szczególną uwagę, by ich pupil nie miał z nimi kontaktu.

Od brudnej kuwety do zepsutego jedzenia

  • Brudna kuweta. Dawno sprzątana kocia toaleta z całą pewnością nie pachnie przyjemnie. Warto jednak wiedzieć, że odchody pupila wydzielają aldehyd niebezpieczny dla jego nerek i układu nerwowego. Dla bezpieczeństwa należy więc kuwetę regularnie sprzątać. W utrzymaniu porządku pomogą też neutralizatory zapachu moczu kota
  • Cedr. Dla nas przyjemny, dla kotów drażniący – zapach cedru z całą pewnością nie jest dobrym wyborem do domu, w którym mieszkają koty. Drzewo to ponadto wydziela toksyczne dla tych zwierząt fenole. 
  • Chemikalia. Farby, rozpuszczalniki, żrące środki czyszczące i inne tego typu substancje nie tylko mają zapach odstraszający koty, ale są też niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Tego typu substancje powinny być przechowywane w odpowiedni sposób.
  • Chilli. Sproszkowane chilli jest niebezpieczne dla kotów, ponieważ podrażnia układ oddechowy tych zwierząt powodując pieczenie. Z całą pewnością nie powinno więc być stosowane jako domowy repelent.
  • Czosnek. Ma on nie tylko zapach odstraszający koty, ale podobnie jak cebula, zawiera niebezpieczne dla tych zwierząt toksyny. Nic więc dziwnego, że koty instynktownie unikają jego zapachu.
  • Cynamon. Zawiera toksyczną dla kotów kapsaicynę, dlatego mruczek unika tej aromatycznej przyprawy.
  • Eukaliptus. Wydziela intensywnie pachnące olejki eteryczne, które mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych u kota.
  • Geranium. Geranium nie tylko ma nieprzyjemny dla kota zapach, ale też może powodować u zwierzaka podrażnienia skóry.
  • Kawa. Mielona kawa zawiera toksyczne dla kotów kofeinę i teobrominę.
  • Naftalina. Wydziela intensywny zapach, którego koty nie lubią, a ponadto zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt.
  • Papryka. Jej połknięcie przez kota powoduje u zwierzaka problemy trawienne.
  • Pieprz. Często stosowany w kuchni pieprz zawiera toksyczną dla kotów kapsaicynę.
  • Sosna. Podobnie jak cedr, wydziela toksyczne dla kotów fenole.
  • Zepsute jedzenie. Nieświeża żywność wydziela zapachy odstraszające koty, a w dodatku jej zjedzenie może doprowadzić do kłopotów trawiennych.