Karma z insektów dla psa: chwilowy trend czy przyszłość? | zoopers.pl
Karma z insektów dla psa: chwilowy trend czy przyszłość?

Karma z insektów dla psa: chwilowy trend czy przyszłość?

2022-01-03 | Kategoria: Pies

Karma z insektów dla psa: chwilowy trend czy przyszłość?

Jednym z najważniejszych składników odżywczych, którego nie może zabraknąć w pożywieniu dla psów, jest białko. Obecnie na rynku dostępne są karmy powstające nie tylko z mięsa zwierzęcego, ale też z owadów i ich larw. To ostatnie rozwiązanie jest korzystne dla przyrody, ale ma też inne zalety. Czy karma z owadów dla psa jest dobrym wyborem?

Jakie zalety ma karma z owadów dla psa?

Owady, z których wytwarzana jest karma dla psów, są hodowane pod ścisłą kontrolą i nie podaje się im żadnych antybiotyków, ani hormonów. Insekty rosną bardzo szybko, stąd też nie ma konieczności przyspieszania ich wzrostu. Stanowią one bogate źródło o wysokiej zawartości aminokwasów egzogennych. Mączka pozyskiwana z owadów i wykorzystywana do produkcji karmy cechuje się wysoką strawnością, a przy tym insekty stanowią źródło zdrowych tłuszczów pozytywnie wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu zwierząt. Owady i ich larwy w pożywieniu dostarczają ponadto cennych składników mineralnych, jak cynk, żelazo, miedź, selen, fosfor czy magnez, a także witaminy B2. Karma z insektów dla psa to dobra propozycja dla zwierząt borykających się z alergiami, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na produkt monoproteinowy, jak np. karma monobiałkowa z owadów Natural Trail Insects. Chcesz dowiedzieć się więcej o produktach monoproteinowych? Zajrzyj tutaj

Karma z białkiem owadów dla psa to nie tylko zdrowe pożywienie

Z punktu widzenia właściciela psa największą zaletą karmy z insektów są jej wartości odżywcze i wpływ na organizm pupila. Oprócz produktów monobiałkowych, dostępne są także takie, gdzie owady stanowią jedno ze źródeł protein, jak np. Brit Care Dog Hair & Skin Insect & Fish. Warto jednak wiedzieć, że tego typu pożywienie jest też ekologiczne, a przy tym ekonomiczne. Larwy owadów rosną bardzo szybko i w dużym zagęszczeniu, nie potrzebują więc dużo miejsca, a źródło ich pożywienia stanowią resztki żywności, które i tak trzeba by było zutylizować. Podczas produkcji karmy zużywa się znacznie mniej wody, niż do wytworzenia pożywienia z mięsa zwierzęcego. Odchody owadów z kolei wykorzystywane są jako wartościowy nawóz. Ze względów etycznych insekty po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów są wprowadzane w stan hibernacji, a dopiero później suszone i przetwarzane na wysokobiałkową mączkę. Wszystko to sprawia, że karma z owadów dla psa to niekoniecznie krótkotrwały trend i ciekawostka, ale ma ona szanse w przyszłości stać się ważnym elementem rynku pożywienia dla zwierząt domowych.