Pyrantelum dla kota: Jak działa i jak podawać? | zoopers.pl
Pyrantelum dla kota: Jak podawać?

Pyrantelum dla kota: Jak podawać?

2022-06-27 | Kategoria: Kot

Regularne odrobaczanie kota to jeden z najważniejszych elementów dbania o to piękne zwierzę. Na rynku dostępne są różne preparaty przeznaczone do skutecznego pozbywania się pasożytów wewnętrznych u zwierząt domowych. Jak działa pyrantelum dla kota i jak należy podawać ten środek pupilowi?

Pyrantelum dla kota – na jakie pasożyty działa?

Pyrantelum to substancja czynna, która zawarta jest w zwalczających pasożyty środkach stosowanych u ludzi oraz u zwierząt domowych. Działa ona na robaki obłe znajdujące się w układzie pokarmowym i poraża ich mięśnie. W efekcie pasożyty są wydalane wraz z ruchami perystaltycznymi jelit. Pyrantelum dla kota zalecane jest w przypadku zarażenia glistą kocią oraz tęgoryjcem, jak Toxocara cati, Toxascaris leonina, Ancylostoma tubaeforme, Uncinaria stenocephala.

Jak podać pyrantelum?

Jeśli szukasz wygodnego i jak najmniej stresującego dla pupila środka na pasożyty, najlepszym wyborem będzie pasta dla kotów Pyrantel. To dobra alternatywa dla preparatów w tabletkach, które bywają problematyczne w podawaniu zwierzakowi. Pasta ma wygodną i czytelną miarkę pozwalającą na precyzyjne odmierzenie właściwej dawki leku dostosowanej do wagi kota. Zaletą tego produktu jest łatwa aplikacja – pastę można podać pupilowi bezpośrednio do pyszczka lub wymieszać ją z karmą. Pyrantelum dla kota w formie pasty trzeba ponownie podać po ok. 10 dniach, ponieważ działa tylko na dorosłą postać pasożytów.

Jak często odrobaczać koty?

Zaleca się, aby pierwsze odrobaczanie przeprowadzić u czterotygodniowych kociąt. Kolejne dwie porcje leku aplikuje się co ok. dwa tygodnie, a następne dawki – w trzecim i szóstym miesiącu życia. Młode zwierzęta trzeba odrobaczać nieco częściej niż dorosłe osobniki, ponieważ są mniej odporne na działanie pasożytów. W przypadku dorosłych kotów wychodzących taki zabieg zaleca się wykonywać średnio co 3 – 4 miesiące. Wbrew pozorom odrobaczanie może być konieczne także u tych zwierząt, które w ogóle nie wychodzą na zewnątrz. Wówczas trzeba dwa razy w roku przeprowadzić badanie kału i skonsultować się z weterynarzem, który w razie potrzeby zaleci odpowiednie preparaty zwalczające pasożyty. Oczywiście odrobaczanie, oprócz zabiegów profilaktycznych, jest konieczne także w sytuacji, kiedy zauważymy u zwierzaka symptomy zakażenia robakami, jak m.in. obecność pasożytów w kale lub wymiocinach, biegunki, spadek masy ciała czy pogorszenie stanu sierści. Pamiętajmy, że robaki wpływają negatywnie nie tylko na zdrowie kota, ale mogą też być przeniesione na człowieka, a zwłaszcza na dzieci oraz osoby z obniżoną odpornością.