blog - Skręt Żołądka u Psa: Przyczyny, Objawy i Leczenie | zoopers.pl
Skręt Żołądka u Psa: Przyczyny, Objawy i Leczenie

Skręt Żołądka u Psa: Przyczyny, Objawy i Leczenie

2023-10-06 | Kategoria: Kot

Skręt żołądka u psa, znany także potocznie jako skręt jelit u psa, czy skręt kiszek u psa, to bez wątpienia jeden z najgorszych wypadków jakim może ulec nasz pies, i jeden z największych koszmarów właścicieli. Jest on bowiem zagrażającym życiu przypadkiem medycznym, który występuje, gdy żołądek psa wypełnia się gazem i ulega skręceniu. Stan ten powoduje niewydolność wielu układów narządów i bardzo szybko postępuje, co w przypadku zbyt wolnej reakcji właściciela może skończyć się śmiercią psa. Jeżeli czytasz ten artykuł ponieważ aktualnie podejrzewasz skręt żołądka u swojego psa, przejdź od razu do objawów oraz skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem weterynarii.

Co to jest Skręt Żołądka u Psa

Skręt żołądka u psa jest ostrym, zagrażającym życiu stanem, który dotyka głównie psy ras dużych i olbrzymich. Aby uratować życie psa, konieczna jest natychmiastowa stabilizacja w klinice, podanie płynów oraz operacja chirurgiczna. Śmiertelność zwierząt, mimo poddania leczeniu wynosi nawet do 45%.

Główne przyczyny rozszerzenia i skrętu żołądka nie są znane, natomiast zidentyfikowano kilka fizycznych i środowiskowych czynników ryzyka. Do zagrożonych skrętem żołądka należą przede wszystkim takie rasy jak:

  • dog niemiecki
  • owczarek niemiecki
  • seter irlandzki
  • seter gordon
  • wyżeł weimarski
  • bernardyn
  • pudel standardowy
  • basset 

Nie stwierdzono jak dotąd predyspozycji płciowych, natomiast obserwuje się częstsze występowanie tej przypadłości wraz z wiekiem. Inne zgłaszane czynniki predysponujące obejmują szczupłą budowę ciała oraz głęboką i wąską budowę klatki piersiowej. Warto też zwrócić uwagę w kierunku drzewa genealogicznego naszego psiaka, gdyż za bezpośrednią predyspozycję uważa się również krewnych w pierwszej linii u których wystąpił skręt. 

Co powoduje Skręt Żołądka u Psa

Dokładne przyczyny skrętu żołądka u psa nie są w pełni poznane, ale uważa się, że jest to połączenie kilku różnych czynników, w tym budowy fizycznej psa i jego genetyki, nagromadzenia gazów w żołądku oraz zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Odpowiedzią na pytanie co powoduje skręt żołądka u psa może być zarówno jeden jak i kilka poniższych czynników jednocześnie:

  1. Nagromadzenie gazu w żołądku uważa się za główną przyczynę skrętu żołądka u psa. Dzieje się tak często z powodu nadmiernego połykania powietrza, zwłaszcza podczas szybkiego jedzenia lub picia. Nagromadzony gaz wytwarza ciśnienie w żołądku, powodując jego rozdęcie. U niektórych psów mogą występować również nieprawidłowości w motoryce żołądka. Problemy te mogą uniemożliwiać prawidłowe opróżnianie żołądka wypełnionego jedzeniem i gazem i przyczyniać się do jego skrętu. Również stres może prowadzić do zmian w motoryce żołądka i zwiększać produkcję gazów.

  2. Niektóre badania statystyczne sugerują, że skręt kiszek u psa może mieć podłoże genetyczne, ponieważ niektóre rasy są bardziej podatne na tę chorobę. Rasy o dużej i głębokiej klatce piersiowej, między innymi te wymienione w poprzednim akapicie, są bardziej zagrożone ze względu na przestronny brzuch, który pozwala na większy ruch i potencjalne skręcenie się żołądka.

  3. Przyczyny skrętu żołądka u psów mogą mieć także podłoże dietetyczne. Mowa tu między innymi o karmieniu psa jednym dużym posiłkiem dziennie, spożywanie przez niego pokarmów bogatych w fermentujące węglowodany lub stosowanie pokarmów, które przyczyniają się do nadmiernego wytwarzania gazów podczas trawienia. Także zaangażowanie w energiczną aktywność, zabawy lub ćwiczenia bezpośrednio po posiłku może prowadzić do skrętu.

Ważne jest, aby pamiętać, że skręt żołądka u psa jest złożonym stanem i chociaż czynniki wymienione powyżej mogą przyczyniać się do jego rozwoju, nie wszystkie psy z tymi czynnikami ryzyka doświadczą tej choroby. Podobnie w drugą stronę, psy których nie dotyczy żaden z czynników ryzyka, mogą doświadczyć tego przykrego stanu. My jako właściciele jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo naszych pupili, dlatego ważne jest żeby wiedzieć jakie są objawy skrętu żołądka u psa, aby w razie konieczności szybko zareagować.

Objawy Skrętu Żołądka u Psa

Objawy skrętu kiszek u psów mogą być różne, ale zazwyczaj obejmują kombinację następujących objawów:

  • Niepokój
  • Osłabienie i senność
  • Przyspieszony oddech
  • Przyspieszone tętno
  • Wzdęty brzuch
  • Nieproduktywne odruchy wymiotne
  • Nadmierne wydzielanie śliny
  • Blade błony śluzowe (np. na dziąsłach)
  • Zapaść

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów skrętu żołądka u psa jest wzdęty brzuch. Brzuch psa może wydawać się napięty oraz bardzo wrażliwy na dotyk. Niepokojącym objawem powinny być również nieproduktywne odruchy wymiotne. Pies próbuje wymiotować, ale z powodu skrętu żołądka nie jest w stanie nic z siebie wydobyć.  

Psy doświadczające skrętu żołądka często wydają się niespokojne i niezdolne do znalezienia sobie wygodnej pozycji. Mogą chodzić i skomleć lub naprzemiennie kłaść się i wstawać, nie mogąc sobie znaleźć miejsca.

Nadmierne ślinienie się jest powszechne u psów ze skrętem żołądka, prawdopodobnie z powodu dyskomfortu i nudności, których doświadczają.

Zazwyczaj tracą one również apetyt i nie wykazują zainteresowania jedzeniem, nawet jeśli podamy im pod sam nos kawałeczek ich ulubionej szynki, którą zwykle złapałyby entuzjastycznie razem z naszym palcem.

Jednym z objawów skrętu żołądka u psów są również szybsze i płytsze oddechy, gdyż skręt prowadzi do trudności w oddychaniu. Z powodu niewystarczającego przepływu krwi w jamie brzusznej oraz potencjalnego wstrząsu, dotknięte tym stanem psy są słabe, ospałe i przygnębione.

W miarę postępu choroby i zaburzeń krążenia krwi, dziąsła psa mogą stawać się blade lub nawet białe. Tętno może wzrosnąć, gdy ciało psa będzie próbować zrekompensować zmniejszony przepływ krwi i ciśnienie krwi.

W ciężkich przypadkach objawem skrętu jelit u psa może być zapaść lub szok, z powodu ostrej dysfunkcji narządów wewnętrznych.

Skręt żołądka u psa jest poważnym stanem i nagłym przypadkiem medycznym. Może szybko postępować, a objawy mogą się nasilić w krótkim czasie. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies doświadcza skrętu żołądka, zwróć się natychmiast o pomoc weterynaryjną. Opóźnienie leczenia znacznie zmniejsza szanse na skuteczną interwencję i powrót do zdrowia. Szybka operacja zwiększa szanse psa na przeżycie. Skręt żołądka jest stanem zagrażającym życiu, a wczesna diagnoza i szybkie leczenie dają najlepszą szansę na wyzdrowienie.

Jak Wyleczyć Skręt Żołądka u Psa

Warto wiedzieć po jakim czasie występuje skręt żołądka u psa, aby go szybko rozpoznać i adekwatnie zareagować, gdyż czas reakcji ma kluczowe znaczenie w leczeniu. Skręt żołądka występuje zwykle do 3 godzin po posiłku, i może prowadzić do zablokowania przepływu krwi i spowodować poważne komplikacje. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, a na leczenie składa się połączenie stabilizacji, dekompresji i operacji chirurgicznej. 

Leczenie skrętu żołądka u psa obejmuje w pierwszej kolejności stabilizację pacjenta, która może obejmować podawanie płynów dożylnych w celu przeciwdziałania odwodnieniu i wstrząsowi, zapewnienie wsparcia tlenowego, oraz monitorowanie parametrów życiowych, takich jak tętno, ciśnienie krwi i częstość oddechów.

Następnie aby zmniejszyć ciśnienie i rozmiar rozdętego żołądka, lekarz weterynarii wprowadzi rurkę (zgłębnik nosowo-żołądkowy) przez pysk psa do żołądka. Pomoże to usunąć nadmiar gazu i płynu z żołądka, łagodząc część dyskomfortu i ciśnienia.

W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może wykonać płukanie żołądka w celu wypłukania treści żołądkowej. 

Jeśli żołądek uległ skręceniu, konieczne będzie przeprowadzenie operacji przywracającej przepływ krwi do żołądka i innych narządów, które mogły zostać naruszone podczas skrętu.

Ostatnim krokiem jest tutaj gastropeksja. Zabieg ten jest profilaktyczny, i polega na przymocowaniu żołądka do ściany jamy brzusznej, aby zapobiec ponownemu skrętowi.

Ważne jest, aby pamiętać, że skręt żołądka u psa jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Czas reakcji właściciela i natychmiastowa interwencja weterynaryjna ma kluczowe znaczenie dla pozytywnego wyniku. Jeśli podejrzewasz, skręt żołądka u swojego psa natychmiast poszukaj pomocy weterynaryjnej.

Rokowania przy Skręcie Żołądka u Psa

Rokowania w przypadku skrętu żołądka u psa mogą się różnić w zależności od kilku czynników, w tym wieku psa, ogólnego stanu zdrowia i czasu w jakim podjęte zostało leczenie. Skręt żołądka jest poważnym, zagrażającym życiu stanem, a rokowanie jest ogólnie ostrożne, co oznacza, że wynik jest niepewny i może zależeć od wielu czynników. 

Wczesne rozpoznanie i natychmiastowa interwencja weterynaryjna znacznie zwiększają szanse na pozytywny wynik operacji. Psy, które otrzymają szybkie leczenie, mają lepsze rokowania w porównaniu z tymi, które otrzymały pomoc z opóźnieniem.

Stopień wzdęcia i skrętu żołądka również wpływa na rokowanie. Jeśli skręt jest poważny i spowodował znaczne uszkodzenie żołądka, jelit lub innych narządów, rokowanie może być słabe. Skręt żołądka u psa może prowadzić do uszkodzenia ściany żołądka i otaczających tkanek z powodu upośledzonego przepływu krwi. Uszkodzenie tkanek może skutkować stanem zwanym martwicą, co pogarsza rokowanie.

Starsze psy lub psy z istniejącymi wcześniej problemami zdrowotnymi mogą mieć większe ryzyko powikłań i bardziej ostrożne rokowania.

Powodzenie operacji korekcji skrętu i prawidłowego wykonania gastropeksji (czyli przymocowania żołądka do ściany jamy brzusznej) również wpływa na rokowanie.

Należy wziąć pod uwagę, że w razie wystąpienia powikłań pooperacyjnych mogą być konieczne dalsze zabiegi.

Bardzo istotnym czynnikiem jest reakcja organizmu psa na operację i postępowanie pooperacyjne.

Czy skręt żołądka u psa może powodować śmierć? Jest to uzasadnione pytanie, a wszystko zależy od powodzenia operacji. Uważa się, że mediana czasu przeżycia u psów które przeszły gastropeksję wynosi 547 dni Jest to praktycznie rok dłużej w porównaniu do 188 dni u psów, które jej nie przeszły. Należy pamiętać, że nawet w przypadku udanej operacji i natychmiastowej opieki, niektóre psy mogą doświadczyć powikłań pooperacyjnych lub rozwinąć długoterminowe problemy zdrowotne. Jako właściciele zwierzęcia, powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii dotyczącymi opieki pooperacyjnej, zapewnić wszelkie niezbędne leki i uczęszczać na wizyty kontrolne, aby zapewnić psu jak największe szanse na powrót do zdrowia.

Operacja przy Skręcie Żołądka u Psa

Zabieg chirurgiczny u psów ze skrętem żołądka jest operacją ratunkową wykonywaną w celu skorygowania skrętu i zapobiegnięcia stanu zagrażającego życiu. 

Po wstępnym ustabilizowaniu pacjenta podawane jest mu znieczulenie ogólne.

Przygotowanie do operacji obejmuje ogolenie i umycie brzucha psa w celu zachowania sterylnego środowiska. Następnie zespół chirurgiczny przygotowuje psa do zabiegu, w tym umieszcza sprzęt monitorujący w celu śledzenia parametrów życiowych podczas operacji, a po upewnieniu się, że pies jest stabilny, nieprzytomny i nie odczuwa bólu, lekarz przystępuje do operacji.

Chirurg wykonuje nacięcie wzdłuż linii środkowej brzucha psa, aby uzyskać dostęp do jamy brzusznej. Głównym celem operacji jest przywrócenie żołądka do jego normalnej pozycji. Chirurg ostrożnie identyfikuje miejsce skrętu i delikatnie odkręca żołądek, aby przywrócić normalny przepływ krwi. Ten krok ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania dalszym uszkodzeniom żołądka i innych narządów.

Po przywróceniu żołądka do normalnej pozycji, jest on wraz ze śledzioną dokładnie oceniany przez chirurga pod kątem niedokrwienia. Wszelkie obszary niedokrwionej ściany żołądka są usuwane, a w razie potrzeby wykonywana jest również splenektomia, czyli zabieg usunięcia śledziony. Rozległa martwica żołądka jest uważana za czynnik pogarszający rokowania. Ostatnim zabiegiem jest gastropeksja.

Po zakończeniu zabiegów chirurgicznych chirurg ostrożnie zamyka nacięcie brzucha za pomocą kilku warstw szwów.

Bardzo ważne w powrocie do zdrowia jest zapewnienie pacjentowi odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Po operacji pies jest ściśle monitorowany aby zapewnić płynne przebudzenie ze znieczulenia i obserwować wszelkie oznaki powikłań pooperacyjnych. Właściciel zwierzęcia otrzymuje dokładne instrukcje dotyczące leczenia bólu i opieki pooperacyjnej.

Należy pamiętać, że operacja jest bardzo złożona i nie należy do najłatwiejszych. Wymaga wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga weterynaryjnego. Koszt operacji skrętu żołądka u psa również może stanowić wyzwanie dla właścicieli. Wszystko zależy tu od ilości zużytych materiałów operacyjnych, znieczulenia, płynów, chirurgii, leków zleconych pooperacyjnie i wizyt kontrolnych, a w zależności od stanu pacjenta, na tę listę może trafić jeszcze więcej rzeczy. Nic więc dziwnego że koszty leczenia skrętu żołądka u psa mogą wynosić sumarycznie nawet do kilku tysięcy złotych. Powodzenie operacji i ogólne rokowania psa zależą od różnych czynników, w tym ogólnego stanu zdrowia psa, stopnia uszkodzenia tkanek i zapewnionej opieki pooperacyjnej. Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, istnieje ryzyko związane z operacją skrętu żołądka u psa, ale jest to jedyne skuteczne leczenie tego zagrażającego życiu stanu.

Jak zapobiec Skrętowi Żołądka u Psa

Nie jesteśmy niestety w stu procentach zapobiec wystąpienia skrętowi żołądka u psa. Natomiast możemy podjąć środki zapobiegawcze, i zrobić wszystko co w naszej mocy aby temu zapobiec. 

W celu zapobiegania skrętowi żołądka u psa specjaliści polecają między innymi:

  • Unikać karmienia raz dziennie. Zalecane jest rozbicie posiłku na kilka mniejszych, podawanych kilka razy dziennie, np. 2 lub 3.
  • Ograniczyć tempo spożywania karmy przez Twojego psa. Jeżeli posiadasz dwa lub więcej psów, mogą one szybko zjadać swoje porcje z obawy o rywalizację o jedzenie. A jeśli Twój pies mieszka sam, a mimo to pochłania swoją porcję z prędkością światła, rozważ kupno miski spowalniającej jedzenie.
  • Nie narażać psa na sytuacje dla niego stresujące, szczególnie podczas i po jedzeniu.
  • Nie rozmnażać psów, u których krewnych pierwszej linii wystąpił skręt żołądka.
  • Jeżeli lekarz weterynarii to zasugeruje, należy rozważyć profilaktyczną gastropeksję u psów z grupy wysokiego ryzyka. Jest ona zabiegiem stosunkowo niskiego ryzyka, ponieważ jest wykonywana w czasie, gdy nie występują zaburzenia metaboliczne związane z faktycznym skrętem żołądka, i może być wykonana w tym samym czasie, co inne rutynowe operacje jamy brzusznej, takie jak na przykład owariohisterektomia (potocznie zwana przez właścicieli sterylizacją).