Uporczywe mlaskanie u psa: Jakie przyczyny? | zoopers.pl
Uporczywe mlaskanie u psa: Jakie są jego przyczyny?

Uporczywe mlaskanie u psa: Jakie są jego przyczyny?

2022-07-25 | Kategoria: Pies

Nagła zmiana w zachowaniu psa może budzić niepokój u właściciela. Wszelkie wątpliwości co do stanu zdrowia pupila zawsze warto skonsultować z weterynarzem i w razie konieczności wykonać zalecone badania, co pozwoli wyeliminować ewentualne choroby. O czym może świadczyć uporczywe mlaskanie u psa?

Pies mlaska – jakie mogą być tego przyczyny?

Dlaczego pies mlaska? Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Najczęściej zachowanie to u czworonoga świadczy o problemach z układem pokarmowym i nierzadko towarzyszy mu odbijanie czy ulewanie. Zauważywszy mlaskanie u psa trzeba więc zwrócić uwagę, czy dolegliwość pojawia się przed posiłkiem czy może po jedzeniu. W pierwszym przypadku podejrzewać można refluks bądź nadprodukcję soków trawiennych, zaś w drugim – niestrawność, a wówczas należy przyjrzeć się dokładnie diecie czworonoga. Warto zdawać sobie sprawę, że uporczywe mlaskanie u psa bywa też objawem kłopotów z dziąsłami i zębami oraz stanów zapalnych w jamie ustnej. Inne przyczyny to schorzenia neurologiczne oraz problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Psy z chorymi nerkami mogą z kolei mieć wyższy poziom mocznika we krwi, co prowadzi do podrażnienia błon śluzowych, a w efekcie powoduje mlaskanie.

Jak pomóc psu?

Co robić kiedy zauważymy uporczywe mlaskanie u psa? Przede wszystkim zachowajmy spokój i upewnijmy się, czy mlaskanie nie jest spowodowane jakimś ciałem obcym, które mogło utknąć w pysku zwierzęcia lub jego nosie. Jeśli nie zauważymy nic takiego, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Mlaskanie u psa może być spowodowane wieloma przyczynami, dlatego bardzo często konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych i dokładniejszych badań. Na ich podstawie specjalista będzie mógł zdiagnozować przyczynę i zalecić dalsze postępowanie. Ze względu na wiele możliwych powodów mlaskania jednoznaczne określenie źródeł problemu nierzadko wymaga czasu.

Zadbaj o dietę swojego pupila

Mlaskanie u psa z całą pewnością nie powinno być lekceważone, zwłaszcza jeśli problem ten nie jest jednorazowym incydentem, a utrzymuje się przez dłuższy czas. Ponieważ bardzo często wywołują go problemy z układem trawiennym, warto zadbać o prawidłową dietę pupila i postawić na wysokiej jakości lekkostrawną karmę. Pomocne może okazać się też wyeliminowanie wszystkich przekąsek pomiędzy posiłkami. Modyfikację jadłospisu czworonoga należy skonsultować z weterynarzem, który podpowie jakie pożywienie w konkretnym przypadku będzie najlepszym wyborem.