Witaminy dla psa seniora - jak wesprzeć pupila? | zoopers.pl
Witaminy dla psa seniora - jak wesprzeć swojego czworonoga?

Witaminy dla psa seniora - jak wesprzeć swojego czworonoga?

2020-11-26 | Kategoria: Pies

Pies w zależności od rasy, wieku czy aktywności potrzebuje nieco innych składników odżywczych, aby utrzymać dobrą kondycję i prawidłową masę ciała. Jeśli nasz pupil jest seniorem, powinniśmy zadbać nie tylko o zbilansowaną dietę, ale też sięgać po odpowiednie suplementy diety dla psa.

Witaminy dla psa seniora – co podawać czworonogowi?

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się starsze psy, jest spowolniony metabolizm i wynikająca z niego skłonność do nadwagi. Warto więc pupilowi podawać preparaty zawierające L-karnitynę, która wspiera metabolizm tłuszczów i pomaga zachować prawidłową wagę. Ważna jest też witamina B dla psa odpowiedzialna za lepszą przemianę materii i dobre samopoczucie zwierzęcia. Witamina E z kolei wspiera układ odpornościowy, zaś witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i wzmacnia kości. Duże znacznie ma również witamina D dla psa seniora, ponieważ jej niedobór może przyczynić się do bólów mięśni i stawów oraz spowodować większe ryzyko złamań kości. Problemy ze stawami częściej dotyczą psów dużych ras, dlatego warto podawać im preparaty zmniejszające związane z nimi dolegliwości, jak np. Dr Seidel Flawitol dla Psów Seniorów.  Aby mieć pewność, że wybrane witaminy i suplementy dla psa będą dla niego bezpieczne i rzeczywiście pomogą mu zachować dobrą kondycję, należy wybierać je zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

O czym powinien pamiętać właściciel psa seniora?

Psy w podeszłym wieku mogą mieć trudności z poruszaniem się, a nierzadko długie spacery je męczą. Nie oznacza to jednak, że właściciel seniora powinien ograniczać aktywność fizyczną swojego pupila. Spacery i zabawa na świeżym powietrzu sprzyjają zachowaniu dobrej kondycji, pozytywnie wpływają na pracę serca i są ważnym elementem dbania o prawidłową masę ciała zwierzęcia. Nie można też zapominać, że podczas przechadzki pies zaspokaja naturalne potrzeby węszenia czy kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Planując wspólną aktywność warto pamiętać o pewnych ograniczeniach. Opiekunowie psów seniorów powinni też mieć świadomość, że starsze zwierzęta mogą być wrażliwsze na wysokie lub niskie temperatury. W mroźne dni należy więc zadbać o komfort pupila, np. zakładając mu specjalny ocieplacz, zaś w upalne lato najrozsądniej jest wychodzić z nim wcześnie rano lub późnym wieczorem. Ważne jest też, aby pupil miał dostęp do świeżej wody. Wspólne spacery to również okazja do zabawy, także tej angażującej umysł psa. Nawet jeśli nasz czworonóg jest zwierzęciem w zaawansowanym wieku, nie warto rezygnować z tego typu aktywności. Jeśli zaś chcemy nagrodzić pupila przysmakiem, wybierajmy produkty przeznaczone dla zwierząt w jego wieku, jak np. Dr Seidla Smakołyki dla Psów Seniorów wspierające pracę mózgu.